Brand:CPPLUS
• 8, 1000Mbps; RJ45 ports; Max. 30W Output of Single PoE Port, 2 x 1000Mbps
RJ45 ports 2 x 1000Mbps SFP Port
• Supports IEEE802.3i/802.3u/802.3x/802.3af/802.3ab/ IEEE 802.3z
• Transmission Distance: default: 0-100m
• Easy and safe installation
Add to quote loading
Categories: PoE Switch, 8 Port Tags: poe switch, 8 port, cpplus
  • Description
  • Datasheet
  • Specifications
Description
Better Connectivity
LED Indicator
Switching Performance
Supports Full Duplex Mode
Datasheet
Specifications
Switch Capacity 24Gbps Full duplex
Uplink Ports 2 x 1000Mbps RJ45 ports + 2 x 1000Mbps SFP ports
PoE Power Budget 96W
ESD Air discharge: 8KV Contact discharge: 6KV
Network Port 12
PoE Ports 8, 1000Mbps; RJ45 ports; Max. 30W Output of Single PoE Port
PoE Power Supply 1/2(+),3/6(-)
PoE Standard IEEE802.3af, IEEE802.3at
Packet Forwarding Rate 1.488Mpps/port
MAC Address List 2K
Power Source Input: 100-240V AC, 50/60Hz, Bult-in Power Supply
Power Consumption <5W
Operating Temperature -10°C~ 50°C
Humidity 10%-95% , non-condensing
Storage Temperature -40°C~70°C
Dimension 220 x 161 x 44 mm