CP Plus CP-DNW-HP8H2-96-V2 8 Port PoE Switch with 2 Uplink Port
Home / IT Solutions / PoE Switch / CP Plus CP-DNW-HP8H2-96-V2 8 Port PoE Switch with 2 Uplink Port
Brand:CPPLUS
• 8 port, 100Mbps, RJ45 ports; 30W Max. Output of Single PoE Port
• Support IEEE802.3i/802.3u/802.3x
• 2 Uplink port, 100Mbps with Transmission distance of 0-100m
• Easy and safe installation
Add to quote loading
Categories: PoE Switch, 8 Port Tags: poe switch, 8 port, cpplus
  • Description
  • Datasheet
  • Specifications
Description
Switching Performance
RJ45 Connector
Easy to Use
Supports Full Duplex Mode
Datasheet
Specifications
Network Port 10 (8+2) Port
Switch Capacity 2 Gbps Full duplex
Uplink Ports 2 Uplink Port, 100Mbps with Transmission Distance of 0-100m
Transmission Distance 0-100m/100Mbps, Max. 250m/10Mbps via Cat.5e or more under Extend mode
Forwarding Rates 0.1488 Mpps/Port
ESD Protection Contact discharge 6K, Air discharge 8KV, Per: IEC61000-4-2
LED light Light on – VLAN/Extended mode, Light Off – Normal Mode
Lightning Protection Support
MAC Address List 2K
Packet Buffer n/a
PoE Ports 8 Port with 100Mbps, RJ45 ports, 30W Max. Output of a Single PoE Port with Transmission Distance of 0 –250m
PoE Power Budget 96W
PoE Power Supply 1/2(+),3/6(-)
Power Consumption <5W
Operating Temperature -10°C ~ 50°C
Operating Humidity 10%-95% , non-condensing
Storage Temperature -40°C ~ 70°C