Dahua PFS3006-4ET-60 6-Port 10/100Mbps Unmanaged Desktop Switch with 4 PoE Ports
Brand:Dahua
· Layer two commercial switch
· Supports IEEE802.3, IEEE802.3u, IEEE802.3ab and IEEE802.3x
standards
· MDI/MDIX self-adaptation
· RJ-45 port supports 10/100 Mbps self-adaptation, and confirms to
802.3at, and 802.3af power supply standards
· Port 1 supports Hi-PoE 60W power supply
· 250 m PoE power supply
· Wall mounting and mechanical anti-theft
· 53V DC power supply
· Supports PoE watchdog
Add to quote loading
Categories: PoE Switch, 4 Port Tags: poe switch, 4 port, dahua
  • Description
  • Datasheet
  • Specifications
Description
Intelligent PoE
Hi-PoE 60W (Orange Port)
Besides IEEE802.3af and IEEE802.3at, orange port also supports maximum 60W output.
Long Distance PoE
All Metal Design
With all metal design, the device has good heat dissipation, and can work in severe environments.
Datasheet
Specifications
Hardware
Ethernet Port
4
Optical Port
0
Ethernet Port Rate
100 Mbps
Number of Business Card Slots
Port 1–4: 4 × RJ-45 10/100 M (PoE)
Port 5–6: 2 × RJ-45 10/100 M (uplink)
Power Supply
53V DC
Operating Temperature
–10°C to +55°C (+14°F to +131°F)
Operating Humidity
5%–95%
Storage Temperature
–20°C to +70°C (–4°F to +158°F)
Storage Humidity
5%–95%
Power Consumption
Idling: 1.5W
Full load: 60W