Dahua PFS3008-8ET-60 8-Port Fast Ethernet PoE Switch with 4-Port PoE
Brand:Dahua
· Intelligent PoE
· Hi-PoE 60W (orange port)
· 8-pin assignment PoE power supply
· Long distance PoE
· PoE watchdog
· Wide working temperature
Add to quote loading
Categories: PoE Switch, 4 Port Tags: dahua, poe switch, 4 port
  • Description
  • Datasheet
  • Specifications
Description
Intelligent PoE
Hi-PoE 60W (Orange Port)
In addition to the IEEE802.3af and IEEE802.3at standards, orange port also supports a maximum power output of 60W for powering highpower devices.
PoE Watchdog
Datasheet
Specifications
Hardware
Data Transmission Port Port 1-4: 4 × RJ-45 10/100 Mbps (PoE)
Port 5-8: 4 × RJ-45 10/100 Mbps
Power Supply 48 V–57 V DC
Operaing Temperature –10 °C to +55 °C (+14 °F to + 131 °F)
Operating Humidity 5%–95% (RH)
Storage Temperature –20 °C to + 70 °C (–4° F to + 158 °F)
Storage Humidity 5%–95% (RH)
Power Consumption Idling: 0.8 W
Full load: 60 W