Dahua PFS3010-8ET-65 10-Port Fast Ethernet Switch with 8-Port PoE
Home / IT Solutions / PoE Switch / Dahua PFS3010-8ET-65 10-Port Fast Ethernet Switch with 8-Port PoE
Brand:Dahua
· Support eight 10/100M PoE power supply ports, and two 10/100M uplink ports
· Support 802.3af and 802.3at standards
· Operating Temperature: -10°C to +55°C
· Support 250 m long distance PoE tansmission
· Support PoE watchdog
Add to quote loading
Categories: PoE Switch, 8 Port Tags: dahua, poe switch, 8 port
  • Description
  • Datasheet
  • Specifications
Description
Various Port
8 PoE ports with 10/100 Mbps Base-TX
2 uplink ports with 10/100Mbps Base-TX
Long Distance Power Transmission
PoE Watchdog
Datasheet
Specifications
Hardware
Data Transmission Port
Power Supply
AC100–AC240V
Operating Temperature
-10°C to +55°C (-14°F–131°F)
Operating Humidity
10%–90%
Power Consumption
Idling: 1.0W
Full load: 65W
PoE
PoE Budget
Port1-8 ≤30W, whole PoE budget ≤65W