Dahua PFS3010-8ET-96 10-Port Unmanaged Desktop Switch with 8-Port PoE
Brand:Dahua
* The parameters and datasheets below can only be applied to V2.0 (version 2.0)
· Intelligent PoE
· BT 90W
· 8-pin assignment PoE power supply
· Long distance PoE
· PoE watchdog
· Wide working temperature
Add to quote loading
Categories: PoE Switch, 8 Port Tags: dahua, poe switch, 8 port
  • Description
  • Datasheet
  • Specifications
Description
Intelligent PoE
BT 90W
The red port supports the IEEE802.3bt and the Hi-PoE standards. The maximum power consumption is 90 W.
PoE Watchdog
Datasheet
Specifications
Hardware
Data Transmission Port
Port 1–8: 8 × RJ-45 10/100 Mbps (PoE)
Port 9-10: 2 × RJ-45 10/100/1000 Mbps (Uplink)
Power Supply
48 V – 57 V DC
Operaing Temperature
–10 °C to +55 °C (+14°F to +131°F)
Operating Humidity
5% – 95% (RH)
Storage Temperature
–20 °C to +70 °C (–4°F to +158°F)
Storage Humidity
5% – 95% (RH)
Power Consumption
Idling: 3 W
Full load: 96 W