Dahua PFS3006-4ET-36 6-Port Fast Ethernet Switch with 4-Port PoE
Home / IT Solutions / PoE Switch / Dahua PFS3006-4ET-36 6-Port Fast Ethernet Switch with 4-Port PoE
Brand:Dahua
· Support four 10/100M PoE power supply ports, and two 10/100M
uplink ports
· Support 802.3af and 802.3at standards
· OperatingTemperature: -10°C to +55°C
· Support 250 m long distance PoE tansmission
· Support PoE watchdog
Add to quote loading
Categories: PoE Switch, 4 Port Tags: poe switch, 4 port, dahua
  • Description
  • Datasheet
  • Specifications
Description
Various Port
4 PoE ports with 10/100 Mbps Base-TX
2 uplink ports with 10/100Mbps Base-TX
Long Distance Power Transmission
Adopt DIP switch with bandwidth limit (100Mbps/10Mbps). After speed
limitation, it supports 250 m long distance PoE transmission.
PoE Watchdog
Adopt the PoE watchdog function to avoid manually maintenance and
device restart, which can realize the intelligent management and reduce
the cost.
Datasheet
Specifications
Hardware
Data Transmission Port 4 PoE ports with 10/100 Mbps Base-TX
Power Supply AC100–AC240V
Operating Temperature -10°C to +55°C (-14°F–131°F)
Operating Humidity 10%–90%
Power Consumption Idling: 0.5W
Full load: 36W
PoE
PoE Budget Port1-4 ≤30W, whole PoE budget ≤36W